Zalety programu kadrowo placowych

Praca w księgowości lub kadrach nie należy do łatwych. Znajomość aktualnych przepisów, terminowość, wymaganie niezwykłej dokładności oraz kontakt z ludźmi i pieniędzmi powoduje, że praca ta jest bardzo wymagająca i stresująca. Program kadrowo płacowy może tę pracę znacząco ułatwić.

Program uwzględniający zmiany przepisów

Programy informatyczne są skrupulatne i szybkie. Jednym kliknięciem można stworzyć listę płac, deklaracje, umowę czy stosowne zaświadczenie. Aby tak się stało, program musi być regularnie zasilany aktualnymi danymi. Chodzi tu zarówno o aktualizacje uwzględniające zmiany przepisów, jak również systematyczne, szczegółowe wprowadzanie danych na temat pracowników.

program kadrowo płacowy

źródło: http://erp.polkas.pl/wp-content/uploads/2014/02/program-kadrowo-placowy-kadry.jpg

Dla kogo?

Program kadrowo płacowy sprawdzi się firmie zatrudniającej pracowników oraz w biurach rachunkowych obsługujących wiele firm. Dobry program może obsługiwać kilka firm jednocześnie, uwzględniając ich potrzeby (harmonogram czasu pracy, różne rodzaje zatrudnienia czy składniki wynagrodzenia itp.).

Minimalizacja pomyłek

Program kadrowo płacowy minimalizuje ryzyko popełnienia pomyłki w czynnościach wymagających skrupulatności i koncentracji. Przydatna bywa funkcja powiadamiania o zbliżających się terminach (przedłużenia umowy, naliczenia podatku czy wysłania deklaracji ZUS), generowania raportów i statystyk. Program powinien być przejrzysty i funkcjonalny. Nawet początkujący pracownik nie powinien mieć trudności w jego obsłudze.

Serwis

Producenci tego typu oprogramowania świadczą zazwyczaj usługi serwisowe. Dzięki temu zawsze możemy skorzystać z profesjonalnego wsparcia specjalisty, który odpowie nam na pytanie dotyczące funkcjonalności programu, pomoże zainstalować aktualizację lub naprawić powstały problem.
Powyższe argumenty świadczą o tym, że dobrze wybrane oprogramowanie usprawni prace związane z obsługą pracowników, jednak nawet najlepszy nie zastąpi człowieka. Program kadrowo płacowy może być niezwykle pomocny, ale niezbędna jest wiedza i uwaga pracownika.