Uszkodzenie sprzetu przez pracownika

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą liczyć na 40 tys. zł dotacji, że zdecydują się na otwarcie działalności gospodarczej. Procedura nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta pracę przyniosła oczekiwany efekt należy dobrze się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które powinien będzie płacić i dodatkowe obostrzenia wychodzące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj prace gospodarczej która będzie prowadzona, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając ułatwienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekście ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe raty na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prace gospodarczej, prowadzonej na sprawa osób fizycznych określi czas instalacji kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w następujących w określonym terminie, natomiast w drugich przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za dobrym urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełny wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio przystosowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin tenże nie jest określony, tak więc zawiadomienie można oddać w tytule nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w właściwym terminie, złożono odpowiednie dokumenty do urzędu można się starać o zwrot poniesionego nakładu na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Kolejna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W poszczególnych wypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami niezbędna jest zwłoka przynajmniej do punktu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W niektórych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie jest nadzieje z użycia ze zdjęcia, to z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na druku VAT-R.