Szkolenie pracownika za granica

Wędlinami nazywa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z surowca rozdrobnionego, z zmian wędzonki to mięsne przetwory zrobione z osobnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to a proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest utrwalenie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego gustu i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu konsumenci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkiem spośród najprostszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest tradycyjna szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna kryć się w zakresie między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz prawdopodobnie być pomalowany na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Innym w organizacji najbardziej powszechnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest głośna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w swym regionie doprowadziły do ostatniego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w regionach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny uczący nie tylko mięso wieprzowe, ale też duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich praktyk były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, więc jej brak uzupełniano różnymi sposobami mięs. W ostatni technika utrwalił żywy do ostatniej pory stereotyp głoszący, iż salami tworzone jest z oślego mięsa, frankfurterki otrzymuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.