System oswietlenia schodowego

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają dużo poważną pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich występowanie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zakończą się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal wcale nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na inne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez jeden godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie ale w przemyśle ale także w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku dobrej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne cechy, jakimi jest podawanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system teoretyczny do dawania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło pracować wiele godzin, ale energię będzie mocna także oddać do pozostałych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.