Pojemnik prozniowy ikea

Choć pakowanie próżniowe najczęściej kojarzone jest ze sklepami wielkopowierzchniowymi, firmami cateringowymi i restauracjami, to coraz częściej też klienci indywidualni poszukują urządzeń, które dadzą im przedłużyć trwałość przechowywanej żywności. Specjalne woreczki, próżniowe pojemniki i urządzenia do pakowania dostosowywane są i do ich potrzeb, pozwalając na zapakowanie odpowiednio mniejszych porcji żywności.

Domowe danie do pakowania próżniowego żywności może stosować specjalne woreczki do próżniowego przechowywania albo i wykorzystuje pojemniki próżniowe wykonane z plastiku. W sukcesie pojemników najczęściej zajmowane są specjalne pompki ręczne, które zezwalają na odessanie zbędnego powietrza z zasobnika i służą jego hermetyczne zamknięcie. Odpowiedni sposób życia można zastosować do zamykania butelek specjalnymi próżniowymi korkami. Traktują one najczęściej uniwersalny rozmiar, dlatego można je wiązać zarówno do zamykania butelek z winem, jak oraz do butelek z oliwą czy octem balsamicznym. Próżniowe zamknięcie butelki przedłuża trwałość zawartości - po zakończeniu próżniowym wino prawdopodobnie istnieć chronione nawet przez ponad 20 dni. Dla porównania wino w butelce otwartej można przechowywać co znacznie przez 2-3 dni.

Do prywatnego użytku mogą być także dostosowane urządzenia typu multivac, zezwalające na przechowywanie żywności w profesjonalnych woreczkach. Przechowywanie żywności w woreczkach wydłuża jej czas przechowywania - w współzależności od rodzaju produktu i z miejsca, gdzie będzie on pozostawiany (temperatura pokojowa, lodówka czy zamrażarka), czas przechowywania wydłuża się nawet czterokrotnie. W próżniowo zamykanych woreczkach można przechowywać produkty sypkie, jak kawa lub herbata, żywność przetworzoną, ale i warzywa, wędliny czy mięso. Zapakowane próżniowo mięso pewno żyć pozostawiane w zamrażarce w odpowiednio niskiej temperaturze nawet przez 26 miesięcy. Dodatkowym atutem pakowania próżniowego z wykorzystaniem woreczków jest fakt, iż nie interesują one za wysokiej powierzchni.