Opakowanie prozniowe typu cook in

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w szczególnych warunkach, aby wydłużyć pora ich przechowywania i dodatkowo zmniejszyć ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem czyli z drugimi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie lecz w biznesach, lecz również w problemach gastronomicznych albo w samodzielnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w swoich warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego celu przeznacza się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których stawiane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze osobnych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest wyjątkowo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest jeszcze zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co świadczy próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso pewno stanowić wychowywane przez 26 miesięcy, znacząco wydłuża się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, trzymanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych wykorzystuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino że żyć przechowywane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych prawdopodobnie być dodatkowo przechowywana odzież, która wykorzystuje niewiele miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.