Jak wygladaja studia psychologiczne

Psychologia, kierunek należący do dziedziny nauk humanistycznych co roku przyciąga tłumy adeptów i miłośników nauk o ludzkim zachowaniu. Kierunek ten studiować można na niemalże wszystkich większych i ważniejszych humanistycznych uczelniach w naszym kraju, nic więc dziwnego, że co roku przynajmniej kilkaset osób opuszcza mury uczelni dumnie tytułując się magistrem psychologii.

Co dzieje się w przeciągu kilku lat studiów?

W przeciągu dwóch pierwszych lat na uczelni młodzi adepci psychologii zgłębiają tajniki ogólnej wiedzy psychologicznej, poznają procesy poznawcze, psychologię emocji, dowiadują się wiele na temat osobowości i stawiają pierwsze, nieśmiałe jeszcze kroki w zdobywaniu wiedzy dotyczącej psychopatologii. Czwarty oraz piąty rok są zazwyczaj poświęcone na zdobywanie szczegółowej wiedzy dotyczącej określonych zagadnień psychologii oraz na zdobywanie praktycznej wiedzy w czasie odbywania się obowiązkowych praktyk studenckich. Większość polskich uczelni pozwala na ukończenie studiów psychologicznych o konkretnej specjalizacji, np. psychologii sądowej, psychologii społecznej, psychologii klinicznej czy psychologii pracy i zarządzania.

studia psychologiczne

Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, by dostać się na studia psychologiczne?

Wymagany jest język obcy, zazwyczaj brany pod uwagę jest również język polski oraz matematyka lub biologia. Oczywiście wszystkie te przedmioty powinny być zdawane na poziomie rozszerzonym. Zupełnie do niedawna psychologia była jednym z ostatnich kierunków, które studiowało się jednolicie. Dziś padają pierwsze propozycje studiowania tego kierunku w trybie 3+ 2 co z pewnością ma swoje dobre, jak i złe strony.

Co po studiach?

Jednak bez względu na to, jaki wariant studiowania wybierzesz, studia psychologiczne to tylko pierwszy etap na drodze do kariery psychologicznej. Tak naprawdę, dopiero po studiach możesz zdecydować z całą pewnością, w jakim kierunku chcesz podążyć. A wybór jest spory. Możesz znaleźć pracę w dużych korporacjach, kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub rozpocząć naukę w kierunku zostania psychoterapeutą.