Epidemie i choroby cywilizacyjne

Wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku z pewnością należy wymienić depresję. Choć pewien etap temu niewielu o niej słyszało, z pewnością choroba ta stoi. Jest wówczas schorzenie o podłożu psychosomatycznym, które tworzy się zwykle niewinnie - niewielką opieszałością w domowych czynnościach, pogorszonym nastrojem, obniżoną motywacją do rzeczy. Z rozwojem czasu te złe nastroje dominują w naturalnym życiu chorego i robią u niego doskonałą blokadę podstawowych funkcji życiowych - chory nie ma zdolności wstać i zjeść, zrobić coś pożytecznego, miewa myśli samobójcze, gdyż nie widzi sensu życia.

Jakkolwiek chwilowe pogorszenie nastroju, lub same jesienna chandra zwykle mijają samoistnie lub pod wpływem pewnych optymistycznych czynników, tak depresji nie odda się wyleczyć bez pomocy specjalisty. Można chwilowo pozbyć się jej, na dowód dzięki współprac przyjaciół, czy dzięki byciu samych miłych rzeczy, jednak psychika osoby chorej jest faktycznie dużo osłabiona, że nie będzie w stopniu sprostać nawet najmniejszemu pogorszeniu jej ważnej sytuacji - i to nastąpi nawrót choroby. Chorzy bardzo często są wśród społeczeństwa, sprowadza się nawet, że są uważani za osoby wyjątkowo lekkie i dumne z bycia - to zawsze maska, która doskonale ustępuje, gdy chory znów będzie tenże. Jeżeli chodzi o leczenie depresji Kraków posiada wielu dużych ekspertów w współczesnej dziedzinie. Trzeba przyznać, że jakiś spośród nich stanowi grafiki wypełnione spotkaniami z złymi, którzy muszą wielkiej, regularnej terapii. Jest to model psychoterapii, którą jedynie wspomaga się lekami, ponieważ jako chorobę psychosomatyczna, depresję należy leczyć przede każdym od ściany psychicznej.

Psychoterapeuta pomaga choremu znaleźć się na nowo w obejmującym go świecie. Wzmacnia jego poczucie własnej wartości, co w perspektywy będzie chroniło pacjentowi pokonywać niskie i zdrowsze trudności w życiu. To ważne, ponieważ choremu na depresję nie wolno stale usuwać kłód spod nóg, trzeba pokazać go jako sobie z problemami radzić, bowiem one są oraz będą następowały w jego przeznaczeniu normalnie i trzeba potrafić je niszczyć.