Choinka z lat 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka i własnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego jest rzeczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które wspominają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyznę z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można to powiedzieć, że dzisiaj nie jedynie w Polsce, ale również i oryginalnych krajach Europy a w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie planowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, lecz w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy wszyscy, była nowości w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Ale nie zamieniłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, system tenże znacznie szybko zakorzenił się w sztuce świątecznej a twórzmy możliwość, że nieprędko przeminie.