Bezpieczenstwo w pracy

Bardzo ważnym elementem, który umożliwi bezpieczny proces pracy jest zadbanie o właściwy dobór zabezpieczeń. Zabezpieczenia te pozwolą na uniknięcie urazów w czasie awarii, która spowodowana została nieprawidłowym przebiegiem zdarzeń. Zabezpieczenia, są więc bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym na zachowanie bezpieczeństwa w pracy. Dobór zabezpieczeń powinien być adekwatny do wykonywanych czynność przez pracownika.

Liny zabezpieczające

Przykładowym zabezpieczeniem mogą być liny do asekuracji przydatne podczas prac na wysokości. Ich zadaniem jest utrzymanie pracownika podczas upadku z wysokości. Przykładem prac, w których stosowane są takie zabezpieczenia jest mycie okien wieżowców. Odpowiedni dobór zabezpieczeń jakimi są liny jest w tym przypadku ogromnie ważny. Niejednokrotnie wysokości na których pracują alpiniści przemysłowi jest tak ogromna, iż wzbudza grozę wśród obserwatorów. Ryzyko upadku z zabezpieczeniami jest niewielkie. Jednakże należy jednak pamiętać, że skutkiem upadku z tak dużej wysokości jest śmierć. Pracownicy obarczeni tak dużym niebezpieczeństwem zabezpieczeni są również w kaski ochronne, które chronią jedynie w momencie upadku z niższych wysokości.
Wracając do zabezpieczeń jakimi są liny należy zauważyć, iż materiał z jakich są one wykonane jest najwyższej jakości. Nie może być tutaj mowy o tanim produkcie, niewiadomego pochodzenia. Przetarcie, czy też pękanie włókien liny dyskwalifikuje takie zabezpieczenie z dalszego użytkowania.

dobór zabezpieczeń

stół handlowy

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/09/zabezpieczenie-filtra-prawidlowe-panel.jpg

Alarmy umiejscowione w taśmach produkcyjnych

Innym przykładem zabezpieczeń mogą być alarmy umiejscowione w taśmach produkcyjnych. Ich zadaniem jest zatrzymanie linii produkcyjnej w momencie gdy na którymś etapie produkcji doszło do awarii, bądź też gdy na taśmę dostał się niepożądany produkt. Jest to możliwe dzięki czujnikom umiejscowionym na taśmie produkcyjnej oraz dzięki przyciskom, które znajdują się na każdym etapie linii produkcyjnej na których funkcje kontrolne pełnią pracownicy. Zadaniem pracownika w sytuacji zaistnienia awarii jest włączenie alarmu za pomocą czerwonego przycisku “stop”, który zatrzymuje całą linię produkcyjną. Całym tym procesem steruje komputer przy pomocy odpowiednio do tego przeszkolonego pracownika. Dobór zabezpieczeń w tym przypadku również jest bardzo ważnym elementem. Bardzo precyzyjny system zawiadamiania o awarii i pozwala na ochronę pracowników produkcji przed urazami oraz wypadkami.
Te i wiele innych zabezpieczeń codziennie ratuje tysiące osób przed śmiercią. Odpowiednie ich stosowanie zapewnia bezpieczeństwo i komfort w pracy. tak, więc w codziennej pracy pamiętajmy o zabezpieczeniach i korzystajmy z nich.