Badanie plodnosci gniezno

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest niezależnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z znaczeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno wykonać się badanie?Badanie to powinno się dokonać w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować też po innego sposobie urazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do poszukiwania muszą zostać zrealizowane określone standardy. Negatywnie na wynik mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać przyjęta w sezonie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a dodatkowo nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać złożona w dobry rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn poleca się i nowego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić także wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono forma ograniczania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie być ich naprawdę dużo wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego rodzaju infekcje. W obiektu ich wykluczenia prowadzone są badania mikrobiologiczne.